czwartek, 4 marca 2010

Msza św. za Kazimiery i Kazimierzów

Trwa i nabiera rozpędu zainaugurowany 4 stycznia będziński Rok Kazimierza Wielkiego, którego inicjatorem i organizatorem jest Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce, działające przy parafii Świętej Trójcy w Będzinie.

Najnowsza inicjatywa działaczy Stowarzyszenia to królewskie imieniny, na które zaproszone mogą czuć się wszystkie panie Kazimiery i panowie Kazimierze. Centralną częścią obchodów będzie uroczysta Msza Święta w najbliższą niedzielę 7 marca o godz. 11.00 odprawiana w będzińskiej parafii Świętej Trójcy.

Planujemy wręczenie wszystkim przybyłym imieninowych słodkich upominków, dlatego prosimy o wcześniejsze zgłoszenie solenizantów w zakrystii lub kancelarii. Można też dołączyć do modlitwy podczas Mszy zmarłe Kazimiery i  zmarłych Kazimierzów podając wcześniej ich nazwiska – mówi proboszcz parafii ks. Andrzej Stępień.

Organizatorzy liczą, że choć czasy świetności i popularności tego imienia minęły, znajdzie się grupa solenizantów, chcąca w ten sposób świętować przypadające 4 marca wspomnienie swojego patrona – św. Kazimierza królewicza. Może uda się także przekonać młodych, aby częściej nadawali dzieciom tak popularne niegdyś królewskie imię.

Królewskie imieniny to tylko jeden z wielu pomysłów na obchody Roku Kazimierzowskiego. W kolejnych miesiącach organizatorzy zapowiadają m.in. konkursy dla dzieci i młodzieży, spektakl teatralny i książkę dotyczącą związków Kazimierza Wielkiego z Będzinem.

Już 29 kwietnia – w przededniu 700 rocznicy urodzin monarchy, podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 18 odprawianej w kościele Świętej Trójcy odsłonięty zostanie poświęcony królowi witraż.

Parafia zaprasza także do korzystania z serwisu wielkopostnego. Pod adresem www.wielkipost.swtrojca.pl, znajduje się baza wielkopostnych rozważań, m.in:
- katechezy nt. modlitwy Wierzę w Boga (prowadzi ks. Paweł Rozpiątkowski)
- wideorozważania o miłości (prowadzi o. Bernard Felczykowski z Ukrainy).
Przed Wielkim Tygodniem dodamy komentarze dotyczące tych najważniejszych dni w roku liturgicznym.

pci/jc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz